Zmiany na mapie politycznej europy po 1989

Pobierz

Zmiany mapy politycznej Europy po 1989 r. Obrady Okrągłego Stołu i upadek komunizmu w Polsce uruchomiły proces wielu zmian na mapie Europy: 3 października 1990 r.-po upadku muru berlińskiego (1989 r.) zjednoczyły się Niemcy -RFN przyłączyła NRD; 1991 r. -rozpada się Związek Radziecki (nastąpiła dezintegracja), z którego .Europa po 1989 r. Wydarzenia związane z transformacjami politycznymi, do których doszło pod koniec lat 80-tych XX wieku, doprowadziły do ponownej zmiany mapy Europy.. Czechosłowacja się rozłączyła na Czechy i Słowację.. Największe zmiany na mapie politycznej zaszły w latach po pierwszej wojnie światowej oraz w latach po rozpadzie Związku .Wykład "Zmiany mapy politycznej Europy i świata w XIX w.". Wpłynęły na to dwie wojny światowe, kilka wojen lokalnych (domowych) oraz rozpad systemu totalitarnego.. Wykaz pomocy dydaktycznych: mapa - podział Polityczny Europy przed 1989 r., prezentacja .Kolejne zadanie wiązało się z włączeniem Polski w struktury Unii Europejskiej.. LOGO YOUR SITE HERE Opracowanie: Wiolettageograficznych analizuje mape polityczna swiata opisuje zmiany na mapie politycznej swiata po 1989 r. oraz nastepstwa tych zmian opisuje na podstawie mapy Polski granic Polski po 1945 r.Powyzsza strona zawiera materialy pomocne przy nauce zagadnien wymaganych na zaliczeniu z MAPY-zmiany-na-mapie-politycznej-swiata.doc (application/msword) Oblicza geografii ZPTesty do ksiazki Oblicza geografii" Sprawdziany do ksiazki Oblicza..

Zmiany na mapie politycznej Europy u schyłku XVIII w.

Wojny napoleońskie.. omawia główne problemy z zakresu stosunków międzynarodowych XIX stulecia.. Najważniejszym z nich był rozpad ZSRR.. W minionym stuleciu liczba krajówwzrosłaz 55 do niemal 200: obecnie jest 194 państwuznawanych, 193 państwasąCzłonkamiONZ + Watykan (nie jest członkiemONZ);Temat lekcji: Europa -- kontynent nowych państw.. Na początku lat 90-tych runął blok państw komunistycznych, uzależnionych od Związku Radzieckiego.. 4.Klasy drugie rozszerzona geografia 2020.Geografia Liceum Temat: Zmiany na mapie politycznej świata.. Od tego czasu na mapie politycznej światazachodząnieustanne zmiany, które- w zależnościod okresu - przebiegająmniej lub bardziej dynamicznie.. Rm72IFtHnA5F6 1Europa po komunizmie na przykładzie trzech wybranych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.. Na początku lat 90-tych runął blok państw komunistycznych, uzależnionych od Związku Radzieckiego.. Najważniejszym z nich był rozpad ZSRR.. został nowy rząd otwarty na kontakty z Europą Zachodnią.. W 1994 roku w zachodniej części Pacyfiku powstała Republika Palau - wyspiarski kraj z ok. 25 tys. mieszkańców, ostatni obszar administrowany do tej pory przez Stany Zjednoczone jako terytorium powiernicze ONZ.. Tak zwykło się nazywać zasadnicze zmiany wprowadzone na przełomie 1989 i .Europa po 1989r..

Pierwsze zmiany nastąpiły wEuropa po 1989r.

Wykład Zmiany na mapie politycznej Europy i świata w XIX wieku .. Okres ten został nazwany w historii "Jesienią ludów".Austria była po wojnie okupowana przez wojska 4 mocarstw, a Wiedeń - podobnie jak Berlin - podzielono na 4 sektory.. ZSRR upadło i powstały państwa takie jak Estonia Łotwa Litwa Białoruś Ukraina Mołdawia Rosja .Po 1989 roku doszło do wielu poważnych zmian na mapie politycznej Europy.. Od 3.06.93 jest monarchią (krajem niepodległym).. Państwa znajdujące się w sferze wpływów ZSRR, uzyskały niepodległość.. Godne uwagi jest także wskazanie na osoby, które rządziły i rządzą naszym krajem.Również w XX wieku dokonało się wiele zmian na mapie politycznej Europy.. W wyniku zmian uzależnione dotychczas kraje, a więc Polska, Węgry .Opisz wspolzedne zmiany na mapie politycznej europy po 1989 roku 1 Zobacz odpowiedź moniulka1996 moniulka1996 NRD i RFN się połączyły i powstały Niemcy.. W wyniku tego RFN i NRD zjednoczyły się w jedno państwo niemieckie.Plik zmiany na mapie politycznej europy po 1989.pdf na koncie użytkownika misathor • Data dodania: 14 lis 2018poznaje obecny podział polityczny Europy, wykazuje wpływ przemian demokratycznych w Polsce na zmiany na mapie politycznej Europy po 1989 r. Czas trwania lekcji: 45 min.. Te właśnie fakty zdecydowały o stopniu zorganizowania i gotowości do wykorzystania sytuacji..

Zmiany mapy politycznej nie ograniczały się tylko do Europy.

W drugiej połowie 1989 roku doszło w krajach Europy Środkowej i Wschodniej do wydarzeń, które zadecydowały o rozpadzie dotychczasowego systemu komunistycznego w tej części kontynentu.. Europa w okresie hegemonii Francji (do 1815 r.).. Po niezwykle długich staraniach, które rozpoczęły się w 1994 roku, ostatecznie - po dziesięciu latach-uzyskaliśmy statut już pełnoprawnego członka UE.. 0 głosów.. Polub to zadanie.. Cele lekcji: Uczeń: poznaje obecny podział polityczny Europy, wykazuje wpływ przemian demokratycznych w Polsce na zmiany na mapie politycznej Europy po 1989 r. Czas trwania lekcji: 45 min.. Pozostałe państwa europejskie ze względu na wielkość powierzchni zalicza się do państw średnich , małych i bardzo małych .Plik zmiany na mapie politycznej europy po 1989 geografia.pdf na koncie użytkownika dawoodkazi143 • Data dodania: 14 lis 2018Plik zmiany na mapie politycznej europy po 1989 r.pdf na koncie użytkownika ccsurveyor2009 • Data dodania: 14 lis 2018Najstarsze państwa, Egipt i Babilonia, powstałyjużw starożytności.. pokaż więcej.. 70 g substancji rozpuszcza się w 350 g wody.Zmiany na mapie politycznej Europy po 1989 roku: a) państwa które powstały w Europie po rozpadzie ZSRR ( nazwa kraju i jego stolica) b) państwa powstałe po rozpadzie Jugosławii ( nazwa kraju i jego stolica) c) państwa powstałe po rozpadzie Czechosłowacji ( nazwa kraju i jego stolica)Opisz zmiany na mapie politycznej Europy od 1989..

Po 1989 roku doszło do wielu poważnych zmian na mapie politycznej Europy.

Opis: Szczegółowy plan wykładów obejmuje następujące zagadnienia: 1.. Proces ten zakończył się w roku 1991 i doprowadził do powstania w Europie aż.. W 1989 w wyniku obalenia rządów komunistycznych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej został zlikwidowany podział Europy symbolizowany przez żelazną kurtynę.Opisz przemiany polityczne, które wystąpiły w Europie po 1989 roku.. panstwa powstale w Europie po 1989 r. wymienia czynniki wplywajace swiata odczytuje na mapach aktualnyWspolpracuje z najnowszymi wersjami.Wykład Zmiany na mapie politycznej Europy i świata w XIX wieku.. Wydarzenia związane z transformacjami politycznymi, do których doszło pod koniec lat 80-tych XX wieku, doprowadziły do zmiany mapy Europy.. Wykaz pomocy dydaktycznych: mapa ścienna-podział Polityczny Europy przed 1989 r., prezentacja multimedialna, karta pracy,Zmiany na politycznej mapie świata po 1984 roku (patrz atlas - mapa polityczno-administracyjna).. * Europa w latach 80-tych i 90-tych..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt