Przekształć wybrany fragment z mowy niezależnej na mowę zależną

Pobierz

Jeśli osoba mówiąca zadaje pytanie, w mowie zależnej przytaczając pytania .W w mowie zależnej przytaczane wypowiedzi nigdy nie są ujmowane w cudzysłów.. Zamieniając mowę niezależną (EN: direct speech) na mowę zależną należy pamiętać o zmianie osoby czasownika (1), zmianie zaimka (2) i użyciu odpowiedniego spójnika (3).. Dziennikarka podała wiadomość, że w przyszłym tygodniu odbędzie się konkurs.. - krzyknął Julek.. Poziom: Pre-intermediate.Test rozwiązano 51733 razy.. Marta powiedziała, że bardzo chciałaby tam pójść, ale jest już za późno.. Zmianie ulegają również określenia czasu w stosunku do zdania w mowie niezależnej: now -» then ago -» before next -».Przekształć z mowy niezależnej na zależną.. Przekształć tekst w mowie zależnej na tekst w mowie niezależnej.Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody właściela serwisu zabronione.Mowa niezależna i zależna.. Córka odpowiedziała, że jeszcze nie, ale zrobi to za chwilę.Przekształć poniższe wypowiedzi według wskazanego wzoru (mowa zależna > mowa niezależna).. ŻÓW I MYSZ Że zamknięty w skorupie niewygodnie siedział, Żałowała mysz żółwia; żółw jej odpowiedział: "Miej ty sobie pałace, ja mój domek ciasny; Prawda, nie jest wspaniały - szczupły, ale własny"..

Przekształć podane zdanie na mowę zależną.

W tym odcinku postaram się rozwiać wasze wątpliwości.-----.Tekst po przekształceniu na mowę zależną Magda powiedziała wesoło cześć do Julii.. Mowa zależna i niezależna DRAFT.. - Matka powiedziała mi, żebym posprzątała pokój.. - Matka powiedziała mi, żebym posprzątała pokój.Przekształć na mowę zależną wypowiedź: - Ależ to szaleństwo uśmiechać się - pomyślał - jesteśmy zgubieni.. Nie znajdziemy tu zacytowanej wypowiedzi bohatera, jednak narrator wplata wypowiedź pustelnika w swoją relację.. Wiemy, o co pustelnik zapytał panią, jednak nie mamy dosłownie przytoczonej jego wypowiedzi.. Eryk odparł, że nic straconego.. Przekształcając tekst z mowy niezależnej na mowę zależną, musisz pamiętać o: formie czasowników - w mowie zależnej występują w 3. os., a w mowie niezależnej w 1. os.; formie zaimków - w mowie niezależnej występują formy: mi, mój, a w mowie zależnej: mu, jej, jego;Kliknij tutaj, aby dostać odpowiedź na pytanie ️ Przekształć z mowy niezależnej na mowę zależną: >świety Sokratesie, módl się za namiŻeby przekształcić zdanie w mowie niezależnej na zależną trzeba nasz cytat uzależnić składniowo od zdania nadrzędnego.. - Nie boję się wcale!.

Mowa zależna.Przekształć fragment tekstu na mowę zależną ?

- Matka powiedziała mi: "Posprzątaj pokój".. Przekształcając zdania z mowy niezależnej na zależną należy pamiętać o: zmianie czasu wypowiedzi, zamianie czasowników modalnych, zmianie określników czasu, zmianie zaimków i określników czasu, zmianie szyku (jeżeli przekształcane jest zdanie .Odpowiedz na pytania.MOWA ZALEŻNA Pustelnik zapytał panią, co robi sama w lesie.. Ja idę, a wy - jak sobie chcecie.. Zdanie wprowadzające, którego orzeczeniem jest najczęściej czasownik oznaczający mówienie (np.: rzec), wyjaśnia kto wypowiada przytoczone słowa.Mowa zależna - to przywołanie cudzej lub własnej wypowiedzi, ale już nie w formie dosłownej.. "Mowa niezależna wymaga użycia dwóch niepowiązanych ze sobą składniowo wypowiedzi zdania wprowadzającego i zdania wprowadzanego.. Zastosuj mowę zależną zamiast przytoczenia wypowiedzi bohatera.Zamiana mowy niezależnej na zależną Żeby przekształcić zdanie w mowie niezależnej na zależną trzeba nasz cytat uzależnić składniowo od zdania nadrzędnego.. Dodał, że mogą się tam wybrać po powrocie z wakacji.. Julia z lekkim zaskoczeniem odrzekła Magdzie cześć i dodała, że dawno jej nie widziała.. Marta z zadowoleniem stwierdziła, że na Eryka zawsze może liczyć.Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody właściela serwisu zabronione.Jak wspomnieliśmy wcześniej, mowy zależnej (Reported/Indirect Speech) używamy, kiedy chcemy przekazać czyjąś wypowiedź nie cytując dokładnie tego, co ktoś powiedział, ale przekazując treść tej wypowiedzi..

Średni wynik: 48,03 %.Przekształć tekst z mowy zależnej na niezależną.

- spytał zdumionym szeptem Julek.. Chodź, Marian!Opublikowano 13.05.2018 na ten temat Polski from Guest A)podkreśl fragmenty w których zastosowana została mowa niezależna B)Przekształć wybrany fragment mowy niezależnej na mowę zależnąZamiana mowy niezależnej na zależną.. Jak kto się boi, może nie iść - rzekł z wolna Zenek.. Podróżny spytał, ile kosztuje bilet.W sprawdzanych wypracowywaniach dostrzegłam, że macie problem z mową zależna.. Nasza sąsiadka skarżyła się, że nie mogła kupić świeżego chleba.. Idę z tobą!. Zdania złożone.. Mowa niezależna - Matka powiedziała mi, żebym posprzątała pokój.. Wykonaj teraz zadania z zeszytu ćwiczeń: 1/95 2,3,4,5,6/96 7/97 - Matka powiedziała mi: "Posprzątaj pokój".. Żeby przekształcić zdanie w mowie niezależnej na zależną trzeba nasz cytat uzależnić składniowo od zdania nadrzędnego.. Pokazaliśmy, jak zmienia się czas przy tworzeniu zdania w mowie zależnej.. Jak napisać dialog?Aby przekształcić zdania w mowie niezależnej z czasownikami modalnymi na mowę zależną, również trzeba dokonać pewnych zmian czasowników.Poniższa tabela prezentuje listę czasowników modalnych, które podlegają zmianom wraz z przykładami takich transformacji.Mowa zależna (EN: reported speech) to relacjonowanie własnych lub cudzych słów..

Ćwiczenie IV Przekształć fragment z narracji pierwszoosobowej w narrację trzecioosobową.

Magda ciągle się uśmiechając powiedziała, że nic w tym dziwnego, bo od miesięcy nie była w tych stronach.Zastosowanie Mowę zależną stosujemy, kiedy przekazujemy czyjąś wypowiedź pośrednio, nie cytując jej wprost.. Konstrukcja W mowie zależnej występuje następstwo czasów, czyli cofamy się o czas do tyłu w stosunku do czasu użytego w mowie niezależnej.. Mowa zależna - przekształcanie zdań.. Albo - Anka zapytała mnie: "Czy spotkałaś się wczoraj z Robertem?. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.. - Matka powiedziała mi: "Posprzątaj pokój".. Na jabłka?.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.